Wiertnictwo

Wiercenie studni jest procesem wiercenia dziury w ziemi do wydobycia zasobów naturalnych, takich jak wody gruntowe , solanki , gazu ziemnego lub ropy naftowej , na wstrzyknięciu płynu z powierzchni do podziemnego zbiornika lub do formacji lub podpowierzchniowych oceny monitoring. Wiertniczych w celu poszukiwania natury materialnej metrze (np. w poszukiwaniu metalowej rudy ) jest najlepiej opisany jako odwiertu wiercenia lub “wiercenie

Wiertło pionowe
Pierwsze studnie były studnie, płytkie doły wykopane przez strony w regionach, gdzie lustro wody zbliżył się do powierzchni, zazwyczaj murowane lub drewniane ściany osłonowe wnętrza, aby zapobiec upadkowi. Współczesne techniki wiercenia szybów wiertniczych wykorzystują długie, produkcji otwory znacznie węższe i głębsze niż mogłoby być produkowane przez kopanie.
Wiercenie studni można zrobić ręcznie lub mechanicznie i charakter wymaganego sprzętu waha się od bardzo prostych i tanich po bardzo zaawansowane.
Udało wiercenia ciśnienia (MPD) jest zdefiniowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie wykonawcy wiercenia (IADC) jako “adaptacyjny wiercenia procesu stosowanego do dokładniej kontrolować pierścieniowy profil ciśnienia w całym odwiertu. “Cele MPD są” do ustalenia ciśnienia otoczenia wiertniczego Limity i zarządzania pierścieniowy profil ciśnienia hydraulicznego odpowiednio. ”

Kilka czynników wpływa na wybór wiertła. Ze względu na dużą liczbę otworów, które są wiercone, na podstawie informacji z sąsiedniego odwiertu jest najczęściej używany do odpowiedniego wyboru. Dwa różne typy wierteł istnieje: stały nóż i stożek rolki. Stała nieco nóż jest jednym, gdzie nie ma ruchomych części, ale wiercenie występuje z powodu udaru lub obrót wiertniczego. Stałe bity nóż może być diament polikrystaliczny compact (PDC) lub ziarna hotpressed wkładki (NIH). Roller bity stożek może być albo wkładki z węglika wolframu (TCI) lub zmielone zębów (MT). Proces produkcji i kompozyty stosowane w każdym rodzaju wiertła czynią je idealnymi do konkretnych sytuacji wiertniczych. Dodatkowe ulepszenia można dokonać do dowolnego bitu w celu zwiększenia skuteczności w niemal każdej sytuacji wiercenia.
Głównym czynnikiem wyboru wiertła jest rodzaj formacji być wiercone. Skuteczność wiertła zależy od typu formacji. Istnieją trzy rodzaje formacji: miękkie, średnie i twarde. Miękkie formacja zawiera jednostkowe piaski , iły , miękkie wapienie , czerwony łóżka i łupkowego . Średni formacje m.in. kalcyty , dolomity , wapienie i twarde łupkowego. Formacje to dysk twardy łupka, kalcytów, mułowce, cherty kamienie wapienne i twardych i ściernych formacje.
Pierwszy stożek walec patent był na obrotowym trochę rocka , a został wydany w Howard Hughes seniora w 1909 roku. Składał się z dwóch powiązanych ze sobą stożki. Walter Benona Ostry pracował bardzo blisko z Hughes w rozwoju trochę rocka. Sukces tego kawałka doprowadziły do powstania Sharp-Hughes Tool Company .
W 1933 dwóch inżynierów Hughes, z których jeden był Ralph Neuhaus, wynalazł Tricone kawałek, który ma trzy stożki. Patent Hughes dla bitu Tricone trwała do 1951, po którym inne firmy wykonane podobne bity. Jednak Hughes nadal w posiadaniu 40% światowego rynku wiertła w 2000 roku. Lepsza wydajność zużycia bitów PDC stopniowo straciła dominację bitów stożkowych obrotowych i na początku tego wieku przychodów wiertniczych PDC bitowych wyprzedził tych bitów tocznych stożkowych.
Technologia z obu typów bit ma znaczny postęp zapewniając zwiększoną wytrzymałość i szybkość penetracji skał. To był napędzany przez ekonomiki przemysłu, a przez zmianę z empirycznego podejścia Hughes w 1930 roku, do nowoczesnych dzień kodów skończonych domeny element zarówno stazu hydrauliczne i oprogramowania frezu.