wiertniczych

Studnia jest wyrobisko lub struktura stworzona w ziemi przez kopanie, jazdy, nudne, lub wiercenia dostępu do wód gruntowych w podziemnych warstw wodonośnych . Oraz woda jest pobierana przez pompy , lub przy użyciu kontenerów, takich jak wiadra, które są poruszane mechanicznie lub ręcznie.

Aż do ostatnich wieków, wszystkie sztuczne studzienki pumpless ręcznie wykopanych dołków o różnym stopniu sformalizowania, i pozostają bardzo ważne źródło wody pitnej w niektórych obszarach wiejskich rozwijających się, gdzie są one rutynowo wykopanych i stosowane. Ich niezbędność wyprodukowała szereg odniesień literackich, dosłownym i przenośnym, do nich, w tym chrześcijańskiej Biblii historii Jezus spełnia kobieta w Jacob ‘s dobrze ( Jan 4:06) i ” Ding Dong Bell ” rymowanka o kota w studni.
Ręcznie wykopane studnie są wykopy o średnicy wystarczająco duże, aby pomieścić jedną lub więcej osób z łopatami kopać dół poniżej lustra wody . Mogą być pokryte ułożonych kamieni lub cegły; rozszerzenie tej podszewki w górę ponad powierzchnię ziemi, tworząc mur wokół dobrze służy, aby zmniejszyć zanieczyszczenie i urazów przez wpada do studni. Bardziej nowoczesna metoda zwana caissoning korzysta z żelbetu lub zwykły betonowych prefabrykowanych oraz pierścienie, które są opuszczane do otworu. Dobrze Gospodarze pod kopanie wykopów pierścienia tnącego i dobrze kolumn powoli opada do zbiornika , jednocześnie chroniąc zespół od upadku odwiertu.
Ręcznie wykopane studnie zapewnić tani i low-tech rozwiązania dostępu do wód podziemnych w obszarach wiejskich w krajach rozwijających się, i może być zbudowany z wysokim stopniem uczestnictwa Wspólnoty, albo przez lokalnych przedsiębiorców, którzy specjalizują się w ręcznie kopanych studni. Są one z powodzeniem wydobyty do 60 metrów (200 stóp). Ręcznie wykopane studnie są tanie i niskiej tech (w porównaniu do wiercenia) jak u większości rąk pracy na budowie. Mają niskie kosztów operacyjnych i konserwacji, w ​​części, ponieważ woda może być wyodrębniony przez bailing strony, bez pompy. Woda jest często pochodzą z warstwy wodonośnej lub wód podziemnych, i mogą być łatwo pogłębione, które mogą być konieczne, jeżeli poziom wód gruntowych spada, by teleskopowe podszewka dalej w dół do warstwy wodonośnej. Wydajność istniejącej strony wykopane studnie można poprawić poprzez pogłębienie lub wprowadzając pionowe tunele lub perforowane rury.
Wady ręcznie kopanych studni są liczne. To może być niepraktyczne studni wykopalisk ręcznych w obszarach, w których obecny jest hard rock, i mogą być czasochłonne kopać i linii nawet w korzystnych dziedzinach. Ponieważ wykorzystanie płytkich warstw wodonośnych, również mogą być podatne na wydajność wahania i ewentualnego zanieczyszczenia z wód powierzchniowych, w tym ścieków. Ręcznie kopany oraz budowa zazwyczaj wymaga użycia dobrze wyszkolony zespół budownictwa i inwestycji kapitałowych dla takich urządzeń, jak konkretnych form pierścieniowych, ciężki sprzęt do podnoszenia, deskowania oraz wału, zmotoryzowanych odwadniania pompy i paliwo mogą być duże dla ludzi w rozwijaniu kraje. Budowa strony wykopane studnie mogą być niebezpieczne ze względu na załamanie się odwiert i spadającymi przedmiotami i uduszenie, w tym z odwadniania spalin pompy.
Woodingdean dobrze, ręcznie wykopali między 1858 i 1862, jest uważana na świecie najgłębszy ręcznie wykopali dobrze na 1285 stóp (392 m). [ 4 ] Big Cóż w Greensburg, Kansas jest zapowiadane jako największy na świecie ręcznie kopany dobrze , na 109 stóp (33 m) głębokie i 32 stóp (9,8 m) średnicy. Jednak Cóż Józefa w Kairze Cytadeli na 280 stóp (85 m) głębokie i Pozzo di S. Patrizio (Świętego Patryka Well), zbudowany w 1527 w Orvieto, Włochy , na 61 metrów (200 stóp) głębokości przez 13 metrów (43 ft) o szerokości [ 5 ] oba większe objętości.

Przejechane studnie mogą być tworzone w bardzo prosty sposób jednostkowy materiału z otworem oraz strukturę , która składa się z utwardzonej punktu napędowego oraz ekran (perforowane rury). Chodzi po prostu wbite w ziemię, zwykle przy użyciu statywu i kierowcy , z odcinków rur dodawane w razie potrzeby. Kierowca jest rura, która przesuwa ważona na rurę pokonywanej i jest wielokrotnie spadła na niego. W przypadku wód podziemnych spotyka, dobrze myje osadu i pompy zainstalowane.

Studnie wiercone są zazwyczaj tworzone przy użyciu najwyższej głowy obrotowe stylu, stół obrotowy, lub kabel obrabiarek wiertnicze, z których korzystać pędy wiertniczych, które są włączone do tworzenia działania tnącego w tworzeniu, stąd termin siewu .
Studnie wiercone mogą być wydobyte za pomocą prostych metod Drążenie (augering, sludging, rozpylania, jazdy, percussion ręczna) lub wiertarka (obrotowy, perkusję, aż młotek otwór). Deeprock obrotowy metoda wiercenia jest najczęściej. Obrotowy może być stosowany w 90% dla typu formacji.
Studnie wiercone mogą otrzymać wodę z dużo głębszym poziomie niż kopanych studni can-często do kilkuset metrów.
Studnie wiercone z pomp elektrycznych są stosowane na całym świecie, zwykle w obszarach wiejskich lub słabo zaludnionych, choć wielu obszarach miejskich są dostarczane częściowo miejskich studni. Najbardziej płytkie oraz wiertarki mocowane są na dużych samochodów ciężarowych, przyczep lub wózków gąsienicowych pojazdów. Studni zazwyczaj wahają się od 3 do 18 metrów (9.8-59 ft) głębokie, ale w niektórych miejscach może głębiej niż 900 metrów (3000 stóp). [ potrzebne źródło ]
Wiertarki obrotowe pomocą segmentacji ciąg wiercenia stali, zazwyczaj składa się z 6 m (20 ft) odcinki rur stalowych ocynkowanych, które zostały poprowadzone razem z bitem lub innego urządzenia wiertniczego na końcu dolnym. Niektóre obrotowe Wiertarki są przeznaczone do montażu (jadąc wiercenia i) w obudowie stalowej do studni, w połączeniu z wiercenia rzeczywistego otworem. Powietrza i / lub wody jako cieczy obiegowej do przemieszczania zwiercin i chłodne bitów w czasie wiercenia. Inną formą wiercenie stylu, określany błoto obrotowy , wykorzystuje się specjalnie wykonaną błoto lub płuczkę wiertniczą, która jest stale zmieniany w trakcie wiercenia, tak, że może ona tworzyć konsekwentnie wystarczy ciśnienie hydrauliczne posiadać boczne ściany otworu otwartego , niezależnie od obecności w obudowie komory. Zwykle, otwory wiercone w skale nie są obudowane dopiero po zakończeniu procesu wiercenia, niezależnie od stosowanego sprzętu.
Najstarszą formą maszyn wiertniczych jest narzędziem kabla , stosowane do dziś. Specjalnie zaprojektowany do podnoszenia i opuszczania trochę przez otwór, spudding z wiertła powoduje nieco być podniesiona i spadły na dno otworu, a konstrukcja kabla powoduje nieco do skrętu w przybliżeniu obrót ¼ jednej kropli , tworząc w ten sposób działanie wiercenia. W przeciwieństwie wiercenie, wiercenie narzędzie kabel wymaga wiercenia do działania tak, że przestał Otwór może być dofinansowywane lub opróżnione z wywierconymi sadzonek.
Studnie wiercone są zazwyczaj obudowane fabrycznie wykonane rury, zazwyczaj ze stali (w powietrzu lub kabla obrotowego wiercenia narzędzia) lub plastikowe / PVC (w błocie obrotowych studni, również obecny w studni wywierconych w skale). Obudowa jest wykonana przez spawanie, chemicznie lub termicznie, segmenty obudowy razem. Jeśli osłona jest zainstalowana w czasie wiercenia, większość wiertarki pojedzie obudowę do gruntu jako wywierconego otworu osiągnięć, a niektóre nowe maszyny rzeczywiście pozwalają na obudowie ma być obrócony i wiercone do tworzenia w sposób podobny nieco naprzód poniżej. PCV lub tworzyw sztucznych jest zazwyczaj spawane, a następnie obniżona do wywiercony dobrze, pionowo ułożone z ich końce zagnieżdżone i albo przyklejone lub wielowypustowo razem. Sekcje obudowy są zazwyczaj 6 m (20 stóp) długości i 6 do 12 cali (15 do 30 cm), o średnicy, w zależności od zamierzonego zastosowania, a także lokalnych warunków gruntowych.
Zanieczyszczenia z odwiertów w Stanach Zjednoczonych jest typowo kontrolowana przez zastosowanie uszczelki powierzchniowej . Duży otwór wiercony jest na określoną głębokość lub do tworzenia ograniczającej (gliny lub fundamentem, na przykład), a następnie mniejszy otwór wiertniczy zostaje zakończone od tego momentu. I jest zwykle obudowany od powierzchni w dół do mniejszego otworu w obudowie, która jest taka sama, jak średnica tego otworu. Pierścieniowej przestrzeni pomiędzy dużym otworem a obudową wypełniona jest mniejszy glinki bentonitowej , betonu lub innego materiału uszczelniającego. To tworzy nieprzepuszczalną dla uszczelnienia z powierzchni do następnej zaporową warstwę, która utrzymuje się zanieczyszczeń wędrującej w dół zewnętrznych boków opony lub odwiertu i do zbiornika . Ponadto studnie są zwykle ograniczone z obu kołpaka inżynieryjną lub naklejka, że otwory wentylacyjne przez sito do dobrze, ale utrzymuje owady, małe zwierzęta i osobom nieupoważnionym dostępu do studni.
Na dnie studni, na podstawie tworzenia się, urządzenia zasłaniającego, pakiet filtrów z gwintem obudowy, lub otwarty otwór jest w lewo, aby umożliwić przepływ wody do studni. Zbudowane ekrany są zazwyczaj używane w jednostkowym formacji (piaski, żwiry itp.), dzięki czemu woda i odsetek tworzenia przejść przez sito. Dzięki czemu niektóre materiały przechodzą przez tworzy duży obszar filtr z resztą formacji, jak ilość materiału występuje przejść do studni powoli zmniejsza się i usuwa się ze studzienki. Studnie skalne są zazwyczaj obudowane z wkładką PCV / obudowy i ekranu lub szczelinach obudowy na dole, jest to głównie przedstawienia tylko zachować skały z wejściem do zespołu pompy. Niektóre wykorzystują Wells pakiet filtrów metody, w których niewymiarowy ekranu lub szczelinach obudowy jest umieszczona wewnątrz dobrze i środek filtrujący jest upakowany wokół ekranu, między ekranem a odwiert lub obudowy. Pozwala się wodę sączy się niechcianych materiałów przed wejściem i pompowania oraz strefę.